Si ndikon çokollata në performancën tuaj?

Këto janë lajme të mira për të dashuruarit me çokollatat: ngrënia e tyre ka ndikim pozitiv në performancën konjiktive sipas studimit të ri.

Performanca konjiktive lidhet me konceptet, njohjen e modeleve, gjuhën, vëmendjen, aksionin, zgjidhjen e problemeve dhe imazheve mendore.

E publikuar në revistën “Appetite”, studiuesit përdorën të dhëna të mbledhura nga Maine-Syracuse Longitudinal Study (MSLS), në të cilin morën pjesë 968 njerëz të moshës 23-98 vjeç. Tek ta u mat se si lidhet futja e saj në dietë me funksionin konjitiv.

Studiuesit gjetën se ato janë shumë të lidhura “pavarësisht nga zakonet e tjera të dietës”.

Nivelet e larta të flavanoleve (një lloj antioksidanti i cili ka shumë ndikim në shëndetin e njeriut) gjenden në çokollatë, por më pak në ato me qumësht dhe në çokollatat e bardha.

Ajo gjendet gjithashtu në çaj, verën e kuqe dhe disa fruta si mollët dhe rrushi, shkruan Anabel. Flovanolet e kakaos, një nëngrup i flovanoleve që gjendet në çokollatë janë të lidhura drejtpërdrejt me funksionet njohëse.

Studiuesit thanë se gjetjet e tyre u mbështetën edhe në kërkimet e fundit të cilat tregojnë se “konsumimi i rregullt i flovanoleve mund të kenë një rol mbrojtës edhe ndaj rënies së funksioneve konjitive për shkak të moshës“.

Konsumimi i çokollatës është i lidhur dukshëm edhe me performancën në memorien vizuale-hapësinore dhe organizimin, me memorien në punë, me skanimin që truri u bënë gjërave dhe ndjekjen e tyre në vazhdimësi dhe me arsyetimin abstrakt.”

Kjo do të thotë se ajo mund t’ju ndihmojë në performancën tuaj në shkollë, sidomos gjatë provimeve. /Telegrafi/

Ujë me limon dhe mjaltë, ja pija që bën mrekulli! (Video)

Ujë me limon dhe mjaltë, ja pija që bën mrekulli! (Video)

Në këtë artikull do të mund të lexoni për eksperiencën e Crystal Davis me një eksperiment të cilin ajo e bëri duke pirë ujë të ngrohtë me limon dhe mjaltë, çdo mëngjes për një vit të tërë.

Para disa viteve, ajo filloi të blejë dhe konsumojë mjaltë dhe pije me limon. Në fillim, asaj nuk i ndihmoi aq shumë, por gjërat ndryshuan më vonë. Konsumimi i limonit të freskët të shtrydhur dhe mjaltës organike – ujë të ngrohtë me limon dhe mjaltë –ishte një gjë krejtësisht ndryshe. Ajo e filloi këtë përvojë të re 12 muaj

më parë, për shkak se dëshironte të dinte nëse me të vërtetë ky kombinim është mahnitës siç thonin të tjerët.

Ajo tani është plotësisht e kënaqur nga rezultatet e kësaj aventure, dhe më poshtë mund t’i lexoni arsyet:

Nuk kishte më sëmundje gastro, grip apo ftohje përgjatë tërë vitit Për të qenë e sinqertë, thotë ajo, kjo përvojë ndryshoi mendjen time. Në të kaluarën ajo gjithmonë merrte viruse dhe ftohej gjatë sezoneve të ftohta. Shumica e njerëzve e kanë këtë problem, gjithashtu, transmeton Lajmi.net.

Ajo thotë se sapo filloi këtë regjim, këto ndjenja të pakëndshme dhe situata ndaluan së ndodhuri.

“Betohem se mjalti dhe pija me limon ka bërë rilindje në jetën time,” thotë ajo.
Ajo u bë një person i hershëm dhe nuk kishte nevojë më për kafe Kjo pije e pabesueshme i jep energji trupit si kurrë më parë. Do të ju zgjojë më mirë se një kafe. Ju do të ndjeni freski në jetën tuaj. Dhimbjet e kokës largohen që në javët e para. Nëse e përdorni këtë recetë nuk do të keni nevojë më për aspirina dhe medikamente të tjera që i keni përdorur më parë Të themi thjeshtë, kjo pije është e mrekullueshme.

YouTube

Mit dem Laden des Videos akzeptieren Sie die Datenschutzerklärung von YouTube.
Mehr erfahren

Video laden

Në mëngjes apo në mbrëmje, ja kur është koha e duhur për dush

Disa njerëz preferojnë të fillojë ditën e tyre duke bërë dush, ndërsa të tjerët e kanë zakon për të bërë dush në mbrëmje vetëm para gjumit dhe është e paimagjinueshme për ta që të shkojnë në shtrat të papastër.

Por shpesh shtrohet pyetja se kur është më mirë që të bëhet dushi, në mëngjes apo në mbrëmje. Dhe ju përmes këtij shkrimi mund ta kuptoni se çfarë dobish sjell dushi në mëngjes dhe çfarë ai në mbrëmje dhe më pas mund të zgjidhni vetë orarin tuaj se kur do të bëni dush.

Dushi i mëngjesit

Lëkura e yndyrshme: Nëse keni lëkurë të yndyrshme të prirë për puçrra, poret e zmadhuara dhe probleme të tjera të lëkurës, shkencëtarët këshillojnë se është më mirë për të përfshirë në rutinën e përditshme dushin e mëngjesit.

Ide më të mira: Nëse merreni me ndonjë punë krijuese dhe keni nevojë për një frymëzim në mëngjes që do të ju mbajë gjatë gjithë ditës dhe për të qenë produktiv, më mirë do të jetë të bëni dush në mëngjes. Uji ka një efekt të fortë meditimi dhe disa rezultate treguan se dushi në mëngjes çon në aktivizimin e valëve të trurit dhe pastaj lindin një shumëllojshmëri e ideve kreative që do t’ju ndihmojnë të ofroni rezultate më të mira në punë.

Përmirëson qarkullimin

Nëse nuk jeni person që zgjohet herët dhe keni probleme me zgjimin herët në mëngjes, ju këshillojmë që aktiviteti i parë i juaji në mëngjes te jetë dushi. Kjo do të ndihmojë që të kthjelleni nga gjumi. Dushi përmirëson qarkullimin e gjakut dhe jep rezultate pozitive dhe duket se jep më shumë energji gjatë ditës. Për rezultate edhe më të mira, dy minuta e fundit bëni dush me ujë të ftohtë.

Dushi në mbrëmje

Relaksim: Dushi në mbrëmje është një mënyrë e shkëlqyer për t’u çlodhur pas një dite të gjatë. Dushi ul presionin e gjakut, zvogëlon stresin, relakson muskujt.

Gjumë më të mirë: Dushi pak para gjumit do të ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejtë. Sidomos njerëzit që kanë probleme me gjumin duhet të praktikojnë dushin në mbrëmje. Vepron si qetësues dhe këndshëm, kurse trupit i dërgon sinjale për të filluar lirimin e melatoninës, një hormon që nxit gjumin.

Higjienë më të mirë: Shtrati juaj do të jetë për një kohë më të gjatë i pastër në qoftë se bëni dush para se të shkoni për të fjetur. Në fakt, edhe në qoftë se ju e konsideroni veten një person shumë të pastër, papastërtia, sebumi dhe qelizat e vdekura që grumbullohen në lëkurë mbesin në çarçaf dhe depozitohen çdo natë. / Reporteri.net

Cilat janë 10 gjërat që duhet ti bëni para orës 10:00!?

Por ju mund të zgjidhni që ti qaseni ditës me vetëdije të plotë. Duke qenë plotësisht i vetëdijshëm do ta ngritë përpjekjen tuaj për tu ndjerë mirë, të jeni më produktiv dhe të jeni të lumtur kur gjithçka përfundon.

Jo patjetër duhet që të jeni person që i do mëngjeset në mënyrë që të përfitoni nga ritualet e mëngjesit. Sumë njerëz gjëja e parë që bëjnë në mëngjes është shtyrja e alarmit për më vonë, rrotullohen për disa minuta në shtrat derisa më në fund vrapojnë për të filluar ditën pa ndonjë plan.

Por ju mund të zgjidhni që ti qaseni ditës me vetëdije të plotë. Duke qenë plotësisht i vetëdijshëm do ta ngritë përpjekjen tuaj për tu ndjerë mirë, të jeni më produktiv dhe të jeni të lumtur kur gjithçka përfundon.

1. Meditoni
Meditimi apo thjeshtë pak frymëmarrje e relaksuar mund të ju ndihmojë ta filloni ditën tuaj me qetësi. Në vend se të vraponi tek telefoni apo kontrollimi i e-mailit, menjëherë pasi jeni zgjuar. Ndaluni, shfrytëzoni disa minuta të uleni dhe ta përjetoni qetësinë.

2. Reflektoni duke qenë falënderues
Filloni ditën tuaj duke reflektuar për gjërat që jeni falënderues. Praktikimi konsistent i të qenunit vlerësues që kur zgjoheni në mëngjes do ta rritë vetëdijen tuaj që të jeni falënderues gjatë gjithë ditës.

3. Vendoseni qëllimin e ditës tuaj
Në qetësinë e mëngjesit, para se të ‘ndizen zjarret’ planifikojeni ditën duke u fokusuar në tri qëllime që doni ti arrini gjatë ditës.

4. Rregullojeni orarin
Përderisa i keni përcaktuar qëllimet e ditës, vazhdoni duke e vendosur në letër orarin i cili do të jua bëjë më të lehtë përballjen me ‘zjarret’ e ditës (mendoni edhe për kohë të lirë). Planifikimi i orarit me kohë të lirv do të ju japë mundësi më të mira që ti arrini qëllimet që i keni vendosur për atë ditë dhe gjithashtu do t’ju lejojë kohë edhe për pushim.

5. Hidratohuni (pini lëngje)
Kur zgjoheni nga gjumi trupi është i dehidruar, kështuqë është shumë e rëndësishme që të pini lëngje në mëngjes. Shumë këshillues për shëndetin sugjerojnë që gjysmën e ujit që e pijmë gjatë ditës duhet të pihet në mëngjes. Në këtë mënyrë ai pastron sistemin e organeve nga helmet, ju lë ndjenjën se nuk jeni të uritur dhe redukton kokëdhimbjen gjatë ditës.

6. Ndëgjoni muzikë
Fillimi i ditës me ritëm të muzikës që ju jep ndjenjën e qejfit jo vetëm që ju zgjon por edhe do t’ua mbushë ditën me energji pozitive.

7. Tërhiqni muskujt
Të gjithë ne kur zgjohemi në mëngjes jemi të tendosur. Jo çdoherë e kemi ‘luksin’ edhe të aspektit kohorë për të bërë ushtrime në mëngjes. Kështuqe mjektët sportivë këshillojnë që së paku sapo të zgjohemi nëse asgjë tjetër, atëherë duhet ti bëjmë disa tërheqje të vogla të muskujve.

8. Buzëqeshni
Fillimi i ditës duke buzëqeshur edhe me veten tuaj në pasqyrën e banjos. Buzëqeshja do të ketë efekt pozitiv në disponimin dhe të ndjehurit mirë gjatë gjithë ditës, madje edhe nëse dita ka filluar me pak tension. Buzëqeshja ju bën më lehtë të qas’shëm nga të tjerët dhe më të besueshëm.

9. Pastrohuni
Të gjithë jemi duke jetuar jetë të stër-ngarkuar, dhe rutina e mëngjesit është gjithnjë e ngutshme, dhe do të jetë shumë tunduese të vraponi që të bëni dush, përderisa rrobat të pa-lara, enë në kuzhinë mund ti leni prapa në mënyrë që të merreni me to më vonë kur të ktheheni. Por, mundohuni që të zgjoheni më herët dhe të planifikoni edhe kohën për të pastruar gjithçka.

10. Në fillim përfundoni detyrat e vështira
Mund të jetë më e ‘dëshirueshme’ që punët e lehta ti kryeni më herët, por është vërtetur në shumë mënyra dhe nga shumë njerëz se përfundimi i detyrave të vështira në fillim do t’ju ndihmojë që të keni një vazhdim të ditës më produktive dhe më të lumtur. /lajmi.net

Këshilla për heqjen e erës së keqe të këmbëve

Shkenca sqaron se pse këmbët tuaja mbajnë erë të keqe dhe çfarë të bëjmë rreth kësaj.

Së pari, pse.

Në kundërshtim me besimin popullor, nuk është e vërtetë që djersa shkakton erën e keqe. Së paku jo në mënyrë direkte.

Djersa është në të vërtetë pa erë, por era e keqe shkaktohet kur bakteret përzihen me lëkurën tuaj të vdekur dhe të djersitur të bllokuar në këpucë.

1. Larja dhe pastrami: Lajini këmbët tuaj me sapunin antibakterial dhe përdorni shkumën apo gurin për eliminim të lëkurës së vdekur.

2. Çorapet: Sigurohuni që çorapet tuaja janë të bëra më material natyral dhe që lejon depërtimin e ajrit, si p.sh. pambuku, dhe sigurohuni që t’i vishni çorapet e pastra dhe të freskëta çdo ditë.

3. Përdorni deodorant: E dini deodorantin që e përdorni në nënsqetullat tuaja? Epo, atë mund ta përdorni po ashtu edhe në këmbët tuaja. Me të vërtetë.

Pra është kaq e thjeshtë. Tani nuk keni më arsyetime për erën e keqe të këmbëve tuaja.

Faleminderit, shkencë! / reporteri.net

Çka thuhet për ata që bëjnë shumë postime në Facebook

Zakonisht të gjithë acarohen apo irritohen kur shohin në Facebook statuse pafund të çifteve të vetëkënaqura të ekzaltuar nga marrëdhëniet e tyre të mrekullueshme.

Por edhe më keq janë ata njerëz që ndjejnë nevojën për tu treguar të gjithëve seancat e tyre muskuloze në palestër apo që postojnë foto të drekave të tyre super të shëndetshme.

Një studimi i ri ka zbuluar se njerëzit që postojnë përditësime të statuseve në Facebook lidhur me partnerët e tyre romantike, kanë vetëbesim të ulët ndërsa ata që hedhin foto nga palestra besojnë se janë të rëndësishëm.

Psikologët në Universitetin Brunel në Londër kanë bërë një anketë me përdoruesit e Facebook për të parë se çfarë thonë për ta, përditësimet e tyre të statusve në Facebook.

Në studim u përfshin 555 njerëz.

Në përfundim doli se njerëzit, të cilët mburrem për jetën e tyre në çift janë më të pasigurt, ndërsa të varurit pas palestrës janë dhe të varurit pas një jete sa më të shëndetshme janë zakonisht narcist.

Ky studim zbuloi se:

-Njerëzit me vetëbesim të ulët shumë shpesh postojnë përditësime të statuseve në lidhje me partnerin e tyre aktual

-Shpesh narcistët postojnë arritjet e tyre, gjë e cila motivohet nga nevoja e tyre “për vëmendje dhe për tu dukur të vlefshëm nga komuniteti i Facebook”

-Këto përditësime gjithashtu marrin edhe një numër më të madh të pëlqimeve dhe komente, duke forcuar edhe më shumë ndjenjën e të gjithëpushtetshmit tek narcistët.

-Narcistët shkruajnë gjtihashtu më shumë statuse për dietën dhe ushtrimet e tyre rutinore. / Reporteri