Përfundoi xhirimi i filmit ‚Muhammad‘, qe flet per femijerine e profetit

Përfundoi xhirimi i filmit ‚Muhammad‘, qe flet per femijerine e profetit

Filmi më i ri i regjisorit të jashtëzakonshëm iranian, Majid Majidi, autor i filmit të nominuar për çmimin Oscar „Children of Heaven“, 1997, për fëmijërinë e Profetit Muhamed me të cilin, sipas regjisorit, do të tentohet të përmirësohet imazhi i Islamit në botën Perëndimore, është projekti më i shtrenjtë filmik i Iranit deri më sot.

Filmi i cili zgjatë 171 minuta , pak më pak se tre orë, ka kushtuar plot 40 milionë dollarë dhe xhirimi i tij ka zgjatë afër shtatë vjet. Në një intervistë për AFP, regjisori 56 vjeçar, Majid Majidi u shpreh se ekstremistët dhe xhihadistët poashtu edhe grupet e Shtetit Islamik „e kanë vjedhur emrin e Islamit“, ndërkohë që në botën Perëndimore „ka një interpretim jokorrekt të Islamit i cili na e shfaq një imazh të dhunshëm të tij, dhe botëkuptimi i tillë, ne besojmë, nuk ka lidhje me këtë religjion“, tha ai./KultPlus.com

 

YouTube

Mit dem Laden des Videos akzeptieren Sie die Datenschutzerklärung von YouTube.
Mehr erfahren

Video laden

Val Maloku me rol në serialin “Legends”

Val Maloku me rol në serialin “Legends”

I biri i Valon Malokut, Val Maloku i cili ka luajtur ne filmin “Babai”, të regjisorit Visar Maloku ka fituar një rol në serialin LEGENDS.

Krejt kjo u bë e mundur pas prezantimit briliant të tij në filmin përkrah aktorit Astrit Kabashi, transmeton Klan Kosova.

Filmi “Babai” pati premierën e tij në festivalin Karlovy Vary.

Valon Maloku ka shkruar ne profilin e tij në Facebook “Cfare lajmi me mengjes Val Maloku fiton nje rol ne serialin amerikan “Legends”.

Do te luan 2 episode me Sean Bean aktorin e filmave Game of thrones, Lord of the rings etj…”

Val Maloku me rol në serialin “Legends” 2

Filmi “Babai” merr tri çmime në Filmfest Munchen

‚Babai‘ me skenar dhe regji nga Visar Morina sonte në ndarjen e çmimeve në Filmfest Munchen rrëmbeu tri çmimet në të cilat ishte në konkurrencë.

Visar Morina fitoi çmimin për skenarin më të mirë dhe regjinë më të mirë ndërsa Astrit Kabashi dhe Val Maloku fituan çmimin për aktorin më të mirë.
Ky filmi shtjellon rrëfimin e Norit (Val Maloku) një fëmijë i cili shet cigare në rrugë bashkë me të atin Gëzimin (Astrit Kabashi) në Kosovën e viteve të nëntëdhjeta ku babai dëshiron të gjejë një mënyrë për të emigruar në Gjermani e i biri bën çdo gjë për të qenë me të.
Të zënë në mes të dëshirës për të qenë së bashku dhe nevojës për t’u ballafaquar me realitetin e vështirë, marrëdhënia babë-bir zhvillohet deri në pikën ku asgjë mes tyre nuk është më ashtu si ka qenë. / RTKLive

A po hyn Vedati ne Qeveri?

A po hyn Vedati ne Qeveri?

Vedat Bajrami nga Stupcat dhe koleget e tij Mensur Safqiu dhe Osman Azemi kane paralajmeruar nje skec te ri humoristic me personazhin e njohur Fuka. Kesaj radhe si duket do ta kene emerimin e Fukes (Vedatit) ne Qeveri, por nuk dihet a kryeminister apo minister. Te presim cfare do te sjellin Stupcat.
“Së shpejti: Fuka në Qeveri”, ka shkruar Vedati ne profilin e ij? / Reporteri

Jahjaga e Thaçi në festën e kulturës franceze në Kosovë

Jahjaga e Thaçi në festën e kulturës franceze në Kosovë

Shefi i diplomacisë kosovare, Hashim Thaçi e bashkë me të edhe Presidentja Atifete Jahjaga i kanë duartrokitur artistëve modern francez, në performimin e tyre të Prishtinë, në kuadër të Javës së Frankofonisë.

Këto momente Thaçi i ka ndarë me miqtë e tij në rrjetin social Facebook, ku ka përshkruar mbrëmjen duke shpalosur edhe disa momente nga kjo mbërëmje përmes fotografive.

“Para ca ditësh organizuam bashkë me ministritë simotra të Francës, Belgjikës dhe Luksemburgut Javën e Frankofonisë. Kosova u anëtarësua si anëtare vëzhguese e kësaj organizate globale dhe tani feston kulturen dhe gjuhen frankofone”.

“Në organizimin në qendrën kulturore Soma u paraqiten artistë modern francez para skenës kulturore vendore, korit diplomatik dhe Presidentes Atifete Jahjaga”, shkroi Thaçi në Facebook. /reporteri.net