Përfundon përleshja mes protestuesve e policisë

Tashmë është qetësuar situata mes protestuesve dhe policisë.Policia ka larguar protestuesit nga rruga, por ata vazhdojnë të qëndrojnë të ulur shumë afër rrugës, duke vazhduar protestën.

Keshtu shkruan gazeta Blic.

Organizatori i Protestës, Jeton Kuçi po kërkon nga protestuesit që të ulën në rrugë dhe të protestojnë të qetë. Polica ka kërkuar ta dërgojë në spital Xhevdet Qeriqin, por ky i fundit ka refuzuar.Skadon ultimatumi i policisë drejtuar protestuesve.

Përfundon përleshja mes protestuesve e policisë 1

Kordone policore ka në fillim dhe në fund të protestës.

12:16
Policia u jep ultimatum që veteranët të shpërndahen për pesë minuta, ose në të kundërtën policia do të intervenojë.

Përfundon përleshja mes protestuesve e policisë 2

12:13

Veteranët që janë grumbulluar për të bllokuar magjistralen Prishtinë-Hani i Elezit kanë thyer kordonin e policisë.

Drejtuesi i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së po u bën thirrje për qetësi këtyre veteranëve.

Policia po paralajmëron veteranët ta lirojnë rrugën.

Përfundon përleshja mes protestuesve e policisë 3

11:49
Kanë filluar të mblidhen forca të mëdha policore në Kacanik ku Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së ka paralajmëruar për sot në ora 12:00 protestë me bllokim maunash.

Përfaqësues të këtij këshilli do të vendosen mes Hanit të Elezit dhe Kaçanikut, ndërsa pritet të bllokojnë maunat që qarkullojnë në pikën kufitare me Maqedoninë.

Jeton Kuçi, përfaqësues i këtij këshilli në Kaçanik, tha për KALLXO.com se protestuesit janë të vendosur ta bllokojnë rrugën, edhe përkundër pranisë së madhe të policisë.

Ai paralajmëroi protesta tjera edhe në rrugët që lidhin pikëkalimet tjera kufitare të Kosovës.

Daljen në rrugë pjesëtarët e këtij këshilli e kanë arsyetuar me vonesën e publikimit të listave përfundimtare të veteranëve dhe kategorive tjera të dala nga lufta e UÇK-së.

“Nëse nuk marrim një përgjigje prej komisionit, pikërisht prej Agim Çekut, na kemi me u munduar me blloku totalisht, pavarësisht pasojave që kemi me i bartë”, kishte thënë para pesë ditësh Jeton Kuçi.

Protesta e sotme është thënë se do të zgjasë 24 orë.

Përfundon përleshja mes protestuesve e policisë 4

Përfundon përleshja mes protestuesve e policisë 5

Përfundon përleshja mes protestuesve e policisë 6

/ Kallxo.com / RTKLive.com

Lexo me shume nga kjo kategori…