Për 10 Vjetorin e Vetëvendosjes ka arsye për festë por jo edhe për 16 Vjetorin e Çlirimit të Kosovës!

Seanca festive e Kuvendit të Kosovës për Ditën e Çlirimit u bojkotua nga deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe ata të partive tjera opozitare me preteksin se “populli s’ka bukë për të ngrënë“ dhe nuk ka arsye për festë.
“Kohëve të fundit seancat e tilla janë shpeshtuar me iniciativë të kryetarit Veseli, për të dhënë përshtypjen se në Kosovë po lulëzon gjithçka. Kjo është arsyeja pse ne nuk po marrim pjesë në këtë seancë”, tha Glauk Konjufca, shefi i Grupit Parlamentar të VV-së.
Por, ende pa i ardhur vakti tjetër popullit për të ngrënë bukë, pa kaluar as 8 orë nga këto deklarata, lulëzoi gjithçka për Vetëvendosjen dhe deputetët e saj që refuzuan ta festojnë përvjetorin e çlirimit, filluan festën e tyre për një përvjetor tjetër, atë të themelimit të Lëvizjes Vetëvendosjes, për të cilin mbajtën edhe një koncert festiv në sheshin “Zahir Pajaziti”, sepse përvjetori i tyre ishte më i rëndësishëm se përvjetori i çlirimit të popullit nga regjimi serb.

Megjithatë, kjo nuk ishte hera e parë që lidershipi i Vetëvendosjes vepron me standarde të dyfishta politike, me synim manipulimin e opinionit. (lajmi.net)
 

Lexo me shume nga kjo kategori…