Majlinda – kampione e Evropës! (Video)

Xhudistja e Kosovës, Majlinda Kelmendi, për të dytën herë është kampione e Evropës, në kategorinë deri 53 kilogram! Ajo sot në finalen, në qytetin rus Kazan, ka mundur francezen Prishill Njeto dhe u stolis me medaljen e artë!

Edhe një garë, edhe një fitore edhe një pritshmëri nga xhudistja më e mirë e të gjitha kohëve, Majlinda Kelmendi!
Në Kazan të Rusisë u mblodhë ajka e zhudistëve pretenduese për titull dhe për pikët olimpike, duke e quar skajshëm në vështirësi dhe përgjegjësi të madhe për secilin pjesëmarrës të kësaj ngjarjejej të madhe!
Kosova me katër xhudistë, me katër yje, me katër shpresa, me katër atutë e mëdha edhe për Rio, për të qenë gjithësesi krenaria jonë!
Distria Krasniqi dhe Akil Gjakova u eleminuan herët, por në tatami mbizotëruan dy sorkadhet pejane!
Majlinda rrethin e parë e kaloi pa luftë, në xhiron e dytë mundi ukrainasen Starkova, kurse në rrethin e tretë izraeliten Shvarc!
Në Gjysmëfinale rivale tejet të paprështatshme kishte francezen, Anabell Euranie, e cila ishte më e gjatë dhe duelit iu qas pa brez të lidhur që për Majlinden duket të ishte një befasi. Pas dy ndëshkimeve që i mori francezja, majlinda qetë e mbylli fitoren e sigurt dhe shumë të merituar!
Në finale, betejë e madhe e nxhetë, e papërshtatshme, emocionuese, didhëruese që të gjithat ishin ngatërruar në kulm!
Francezja Prishill Njeto mori zemër, kishte arritur stabilitetin, ndëshkimet ishin 2 me 1 për Majlindënr, por pejanja atëherë kur pritej me IPPON fiton duelin e krenarisë së përgjithshme të botës shqiptare!
Nora Gjakova u ndal në gjysmëfinale, por ajo për medalje të bronzët, për vend të tretë, për pikët e mëdha olimpike, luftoi si luaneshë dhe mundi britanezen, Smith Dejvis, në konkurrencën e xhudisteve deri 57 kilogram!
Sukses i jashtëzakonshëm i Norës, i Majlindë, i xhudos dhe i sportit të Kosovës, i arritur në Rusi, atje ku u intonua hymni dhe ku u lartësua flamuri ynë shtetëror!
Me germa të arta i shkrua KOSOVA!/ 21 Media

YouTube

Mit dem Laden des Videos akzeptieren Sie die Datenschutzerklärung von YouTube.
Mehr erfahren

Video laden

Lexo me shume nga kjo kategori…