Gjëja më e mirë që mund të bëjë një duhanpirës, është të lëri duhanin. Gjithsesi, nëse nuk mund ta lejë dot, të paktën të konsumojë ushqime që pastrojnë mushkëritë.

Qepë, hudhër, kurkuma, ginger, lini, janë ushqime që parandalojnë sëmundjet malinje. Kurkuma është e pasur me anti oksidantë, lini është i pasur me omega-3 dhe parandalon kancerin, gingeri është antibakterial, po ashtu edhe hudhra e qepët.

Receta e këtij eliksiri:

1 kg qepë

1 litër ujë

400 gramë sheqer kaf

2 lugë çaji me kurkuma

1 rrënjë e vogël gingeri e qëruar

50 ml vaj lini

Si fillim hidhni sheqerin në ujë dhe vendoseni në zjarr. Shtoni qepët të cilat duhet të jenë të qëruara dhe të ndara në katër pjesë, më pas shtoni gingerin dhe kurkumën. Kur të fillojë të ziejë, ulni shpejtësinë e zjarrit. Ziejeni ngadalë derisa e gjithë masa të përgjysmohet duke e përzier herë pas here.

Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet plotësisht. Pasi të jetë ftohur shtoni sasinë e shkruar të vajit të linit dhe përziejeni mirë.

Ruajeni në një kavanoz qelqi të mbyllur mirë, në frigorifer.

Konsumoni 2 lugë gjelle nga kjo recetë çdo mëngjes esëll sapo zgjoheni, po ashtu edhe 2 lugë gjelle në mbrëmje para se të flini.

Kjo do të ndihmojë në pastrimin e mushkërive dhe parandalimin e sëmundjeve që shkakton duhanpirja. /tesheshi.com/