Urime me Poezi për Bajram

Urimi gjithmonë është i bukur, mirëpo kur është i shënuar në poezi- i thurur mirë, atëher është edhe më i bukur.
Po ju postojmë këto poezi me qëllim që të ju ndihmojmë që Urimin e Bajramit ta bëni në menyrë sa më të mirë…

 Ne kete dite te shenjte
qdo musliman feston
Nje engjull parajse
Kuranin shfleton
Nje urate e Zotit ne qdo
Porte troket
Me fat Bajramin e qdo te mire ne jete !

Aroma e Bajramit,tingeillma e ezanit,
deperton thelle dhe shpon zemren e muslimanit,
mbreteron gezimi.mbreteron hareja
se neve te gjitheve na bashkon feja.

Festen e Bajramit te gjitheve ua uroj
vellezerve e motrave,selam ju dergoj,
ne rruge te delire Allahu na udhezofte,
xheneti stacioni i fundit per ne qofte.

Drita e kesaj dite le ta ngroh shpirtin tuaj
Gezimi le ta munde hidherimin,
Zoti ua dhashte ate qe nuk e keni
dhe ua shtofte ate qe e keni,
me fat dhe shum te mira ne familjen tende
URIME FESTA E BAJRAMIT

Faqebardhe Na Qoft Bajrami
E Na Percjellt Hallalli E Jo Harami
Si cdo Vjet, Edhe Kete Dite
Me Bakllava Me E Prit

Mos Me I Harru Nevojetaret
Si Na Kane Mesuar te paret
Me Qene Ne Shpirt Te Paster Si Loti
Mllef Dhe Zili Nuk Duron Zoti

Me Zemer Te Mire E Per Shume Mot
Mos Ju Shkoft Mundimi Kot
Kete Urim Me Zemer Te Mire
E Dergon Zemra me shum Deshire

Nje pellumb i shkuar
ne dritare troket
mos nguro, hap dritaren
dicka e mir po te pret,
ne krahet e tij ka nje porosi
URIME BAJRAMI ZOTI QOFT ME TY…

Nje yll ne qiell shume bukur shendrit,
Kjo Hena e zbehte po na fal pak drit,
Ky qyelli blu dicka po tregon,
Dikush qe te don Bajramin ta uron.

 Sot eshte dita ku pikon loti,
sot eshte dita ku permendet zoti,
sot eshte dita e muslimanit,
dhe te them nga zemra,
Urime festa e Bajramit.

 Qdo veper vlersohet,
Jeta duhet te jetohet,
Gjeja e shenjt duhet te qmohet
Dhe kjo dit e bekuar duhet te festohet …
ME FAT FESTEN E BAJRAMIT

 Urime kjo fest oj moter muslimane
pasuro zemren mbushe me iman
kjo dit per ju qoft shendet
kurse ne ate bot te urroj
Xhenet

 

E mbushur dita plot me gezim,
nuk ka njeri me hidherim,
shtrihet dora e muslimanit
Urime festa e Bajramit

 

Te gith sot kemi gezim
dhe eshte koha per urim
me fat Bajramin per shume vjet
te uroj te mira dhe shume shendet

 

Gjith te mirat kane shperblim,
gjithe te keqijat kane shpetim,
Zoti na udhezoft ne rruge te drejte,
qofshi te bekuar per jete
Urime kjo dite te shenjte,
URIME FITER BAJRAMIN!

 

Shtat kat qiej-lart nje Zot, mbizotrus i ksaj gjithsije,
Erdhi dita qe shum e pritëm,dita me erë dashurie,
Ti harojmë sot problemet, se gëzimi këtu mbizotron,
Ti qe ALLAHUN e adhuron,një motër e jotja BAJRAMIN ta uron.

 

Shpresoj të ju ken pëlqyer…
Edhe poezitë e juaja janë të mirëpritura këtu…

{uniform form=3/}