Opozita lëshon në mënyrë demonstrative mbledhjen Kryesisë

Partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, kanë braktisur në mënyrë demonstrative mbledhjen e Kryesisë, ku po vendosej për punimet që legjislativi do t’i zhvillojë gjatë javës

Në momentin kur është hapur tema e Gjykatës Speciale, opozita e ka braktisur mbledhjen.

Glauk Konjufca, anëtar i Kryesisë së Kuvendit, nga Lëvizja Vetëvendosje, u është drejtuar medieve, ku ka thënë se e kanë lëshuar mbledhjen në mënyrë demonstrative, sepse aty u hap diskutimi për ndryshimin e amendamenteve kushtetuese, të cilat i hapin rrugë themelimit të Gjykatës Speciale, raporton lajmi.net.

Konjufca bëri të ditur se kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, kishte hapur temën e amendamentimit të Kushtetutës, duke i kërkuar kryesisë që kjo të diskutohet më 26 qershor në Kuvend.

Konjufca tha se qëllimi i mazhorancës, është që përmes kësaj gjykate, vendit t’i paksohet edhe më tej sovraniteti.

“Arsyeja e dytë, pse e lëshuam mbledhjen, është se kjo gjykatë do të jetë etnike”, tha Konjufca.

Ndërsa, shefja e Grupit Parlamentar të AAK-së, Donika Kadaj – Bujupi, ka thënë se askush nuk ka të drejtë që me ngritje dore të votoj për heqjen e sovranitetit të shtetit, edhe ashtu të brisht.

“Këtu bëhet fjalë për një sistem paralel. Madje edhe arkivat do të jenë të paprekura sot e 1000 vjet dhe do të vlejën vetëm për Specialen”, ka thënë Kadaj – Bujupi.

Ajo në mënyrë demonstrative edhe e ka grisur projektligjin për gjykatën speciale.Në të njejtën linjë me dy partitë më të mëdha opozitare është edhe Nisma e Fatmir Limajt.

Valdete Bajrami nga kjo parti ka bërë të ditur se opozita nuk do të jetë në seancën e së premtes.

Ajo u ka bërë thirrje edhe deputetëve tjerë që të mos votojnë në këtë seancë. /lajmi.net

Lexo me shume nga kjo kategori…