Kafja zvogëlon rrezikun nga aksidentët në trafik

“Kafeja dhe pijet e tjera që përmbajnë kafeinë zvogëlojnë rrezikun nga përplasja”,thuhet në punimin e botuar në revistën “British Medical Journal”,por ekspertët e sigurisë në trafik tërheqin vërejtje se kafeina nuk mund të jetë zëvëndësuese e gjumit.

Më se një e treta e pjesmarrësve kanë thënë se gjatë vozitjes pinë kafe dhe pije të tjera me kafeinë,ndërsa gjysma e atij numëri të intervistuar thonë se këtë e bëjnë që të qëndrojnë të zgjuar.

Studimi ka zbuluar se shoferët që kanë konsumuar kafeinë kanë pasur 63 % më pak shance që të përfshihen në aksident trafiku në krahasim me shoferët që nuk kanë konsumuar kafeinë.

Lexo me shume nga kjo kategori…

Kosi ul rrezikun e prekjes nga diabeti

Kërkuesit nga Kembrixhi bënë të ditur se sipas studimeve kosi mund të ulë riskun e prekjes nga diabeti i tipit 2. Artikulli i publikuar në revistën “Diabetologia”, tregon se sa më shumë kos të konsumoni aq më shumë ulet risku (deri në 28%) i prekjes nga diabeti i...

mehr lesen

Antibiotikët bio që nuk skadojnë

Është një realitet i trishtë që muajt e ftohtë bashkohen me të ftohtët e gripin, por është një fakt. Madje edhe më të fiksuarit ndaj higjienës dhe dizinfektantëve të duarve nuk i shpëtojnë dot virozave, duke u palosur në shtrat për ditë të tëra të sëmurë nga gripi....

mehr lesen