Ja çfarë ndodh kur i kërcitni gishtat (Video)

Ju kanë thënë se s’bën t’i kërcitni gishtat gjatë gjithë kësaj kohe, duke iu thënë se është e dëmshme për ju? Siç duket ata nuk e kanë ditur. Siç edhe zbulohet në videon e fundit nga Vox, ajo “kërcitje” që e dëgjoni kur bëni presion në nyjet tuaja është në të vërtetë një lirim i gazit që e krijon atë tingull të veçantë. Por cilat janë efektet?

Shumica e studimeve shkencore mbi këtë temë kanë zbuluar pak apo aspak lidhje reciproke të artritit, por siç duket në fakt kërcitja e gishtave nuk është aspak e dëmshme – në të kundërtën, është e mirë për ju. Vox e shpjegon gjithë këtë në videon më poshtë, por tani është e sigurt të ju themi: kërcitni gishtat!

YouTube

Mit dem Laden des Videos akzeptieren Sie die Datenschutzerklärung von YouTube.
Mehr erfahren

Video laden

 

Lexo me shume nga kjo kategori…

Kosi ul rrezikun e prekjes nga diabeti

Kërkuesit nga Kembrixhi bënë të ditur se sipas studimeve kosi mund të ulë riskun e prekjes nga diabeti i tipit 2. Artikulli i publikuar në revistën “Diabetologia”, tregon se sa më shumë kos të konsumoni aq më shumë ulet risku (deri në 28%) i prekjes nga diabeti i...

mehr lesen

Antibiotikët bio që nuk skadojnë

Është një realitet i trishtë që muajt e ftohtë bashkohen me të ftohtët e gripin, por është një fakt. Madje edhe më të fiksuarit ndaj higjienës dhe dizinfektantëve të duarve nuk i shpëtojnë dot virozave, duke u palosur në shtrat për ditë të tëra të sëmurë nga gripi....

mehr lesen