Dredhëza është e mirë kundër stresit

Konsumimi i përditshëm i dredhëzave mund të jetë me efikasitet të lartë në kontrollimin e tensionit dhe uljen e stresit.

Dredhëzat janë të pasura me shumë elemente ushqyese, si vitamina dhe antioksidues.

Jo vetëm që mund t’i konsumoni të freskëta, por dredhëzat mund edhe t’i shoqëroni me ushqime të tjera, ose t’i përfshini në sallata. Ato janë edhe një mjet shumë i mirë për dietë, pasi ju ngopin dhe ofrojnë pak kalori.

Lexo me shume nga kjo kategori…

Kosi ul rrezikun e prekjes nga diabeti

Kërkuesit nga Kembrixhi bënë të ditur se sipas studimeve kosi mund të ulë riskun e prekjes nga diabeti i tipit 2. Artikulli i publikuar në revistën “Diabetologia”, tregon se sa më shumë kos të konsumoni aq më shumë ulet risku (deri në 28%) i prekjes nga diabeti i...

mehr lesen

Antibiotikët bio që nuk skadojnë

Është një realitet i trishtë që muajt e ftohtë bashkohen me të ftohtët e gripin, por është një fakt. Madje edhe më të fiksuarit ndaj higjienës dhe dizinfektantëve të duarve nuk i shpëtojnë dot virozave, duke u palosur në shtrat për ditë të tëra të sëmurë nga gripi....

mehr lesen